WwwAjans

E TUYS SİSTEMİ UYGULAMAYA BAŞL

YENİ YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ

Yeni Teşvik Sistemi açıklandı, detaylar için tıklayın.  

TÜRKİYE 6 BÖLGEYE AYRILDI

Yeni Teşvik Sistemi ile 6 Bölge, detaylar için tıklayın.

ASGARİ YATIRIM TUTARLARI

Bölgeler itibari ile "Asgari Yatırım Tutarları", detaylar için tıklayın.

DEMİR ÇELİK SEKTÖRÜ TEŞVİKLERİ

Demir çelik sektöründe teşvik edilen ürünler, detaylar için tıklayın. 

The Framework of New Investmen

TAVUK DÜNYASI

TEŞVİK PAKETİ REVİZE EDİLİYOR

Ekonomi Bakanlığı, 6 ay sonra kapsamlı bir teşvik kararnamesi hazırlıyor. Motor, otomotiv aksamı ve elektroniği, kömürden elektrik üretimi başta olmak üzere yeni yatırımlar, nerede yapılırsa yapılsın en kapsamlı teşviklerden yararlanacak. Ayrıca yeni istihdam teşvikleri de yolda.

Hükümetin KDV istisnasından gümrük muafiyetine, vergi indiriminden faiz desteğine kadar verdiği bir dizi destekten oluşan Yatırım Teşvik Sistemi’nin yayınlanmasından yaklaşık 6 ay sonra yeni bir teşvik paketi geliyor. Hükümetin Ekim ayında çıkardığı kararnameyle, bölgesel, stratejik ve büyük yatırımlar olmak üzere farklı başlıklarla tanımlanan teşvik sisteminde aksamaların tespit edilmesi üzerine hükümet, otomotiv aksamı ve kömürden elektrik üretimi başta olmak üzere bir dizi yatırımla ilgili yeni ve kapsamlı bir teşvik kararnamesi daha hazırladı. Kararname, kısa süre içinde yayınlanacak.

Yeni kararnamede yer alacak yatırımlar, stratejik yatırım kapsamına giremeyen, ancak belirli tutarın üzerindeki otomotiv yatırımları, motor yatırımları, daha önce teşvik kapsamında yer almayan motor aksamı, aktarma organları, aktarma organlarının aksamı ve ve otomotiv elektroniği yatırımları gibi yeni sıralanan yatırımlar ‘Öncelikli Yatırımlar’ kapsamına alınacak. Bu kapsamda söz konusu yatırımların tamamı Türkiye’nin neresinde yapılırsa yapılsın, 5. bölgede yapılmış yatırımlarla aynı teşvikleri alacak. Yani bu yatırımlar isterse Düzce’de yapılsın, sanki Tunceli’de yapılmış gibi KDV istisnası, faiz desteği, vergi indirimi, yatırım yeri tahsisi, çalışanlar için prim işveren hissesinin ödenmesi gibi tüm desteklerden yararlanacaklar.

Ayrıca, 5084 sayılı yasanın yılbaşında yürürlükten kalkması nedeniyle ortaya çıkan boşluğu dolduracak yeni istihdam teşvikleri de aynı kararnameyle getiriliyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ‘Öncelikli Yatırımlar’ kapsamına girecek otomotiv ana sanayi yatırımlarının 300 milyon lira ve üzerindeki yatırımlar olarak tarif edildiğini söyledi. Bakan Çağlayan, şöyle konuştu:

“Otomotiv ana sanayinde 300 milyon lira ve üzerindeki yatırımları öncelikli yatırımlar kapsamına sokacağız. Bakanlar Kurulu kararıyla yayınlanacak. Bu, Türkiye’nin neresinde yapılırsa yapılsın bölge ayrımı yapılmaksızın ana sanayi yatırımlarını çok ciddi manada artıracak bir karar.”

İstanbul’da bile yapılsa Tunceli desteği alacak

Motor ve aktarma organlarında Türkiye’nin daha fazla yatırım ve üretim yapması gerektiğini belirten Çağlayan, ayrıca hazırlanan paketle ilgili şu bilgileri verdi: “75 milyon lira ve üzerindeki motor yatırımları ve 20 milyon lira ve üzerindeki motor aksamı, aktarma organları, aktarma organlarının aksamı ve ve otomotiv elektroniği yatırımlarını öncelikli yatırımlar kapsamına sokacağız. Türkiye’nin neresinde yapılırsa yapılsın gerek motor gerek motor aksamı, aktarma organları yatırımları 5’inci bölge desteklerinden yararlanabilecek.”

Kömür ve linyite büyük teşvik var

TÜRKİYE’NİN doğalgaza bağımlılığını azaltmayı hedefleyen hükümet, yerli kaynaklardan yani linyit veya taş kömürüne dayalı elektrik üretim yatırımı yapanları da ‘Öncelikli yatırım’ kapsamına alacak. Böylece, kömüre dayalı elektrik santrali kuranlar, ister Akdeniz’de isterse Ege’de olsun, en kapsamlı teşviklerden yararlanacak.

İstihdama yeni destekler geliyor

5084 sayılı yasanın yılbaşında itibaren yürürlükten kalkmasının ardından istihdam teşvikleriyle ilgili sorun yaşanmaya başlanmıştı. Hükümet, 5. ve 6. bölgedeki mevcut yatırımcılara istihdam desteği getirecek. İstihdam başına destek, işletme desteği şeklinde tanımlandı. Böylece 5084’ün bitmesinden kaynaklanan mağduriyet giderilmiş olacak.


Anıt Caddesi Şakak Apt. No:8/13 06580, Tandoğan / ANKARA | bilgi@anadolumusavirlik.com | (312) 212 73 20 | (312) 212 73 44