WwwAjans

E TUYS SİSTEMİ UYGULAMAYA BAŞL

YENİ YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ

Yeni Teşvik Sistemi açıklandı, detaylar için tıklayın.  

TÜRKİYE 6 BÖLGEYE AYRILDI

Yeni Teşvik Sistemi ile 6 Bölge, detaylar için tıklayın.

ASGARİ YATIRIM TUTARLARI

Bölgeler itibari ile "Asgari Yatırım Tutarları", detaylar için tıklayın.

DEMİR ÇELİK SEKTÖRÜ TEŞVİKLERİ

Demir çelik sektöründe teşvik edilen ürünler, detaylar için tıklayın. 

The Framework of New Investmen

TAVUK DÜNYASI

Yerli linyite dayalı enerji üretimi, teşvik kapsamına alınıyor
5084 sayılı kanun kapsamındaki uygulamaların 2012 sonunda yürürlüğünün bittiğini hatırlatan Babacan, istihdam teşviki üzerinde çalışıldığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, teşvik sisteminde rötuş niteliğinde yeni düzenlemeler yapılacağı bilgisini verdi. MÜSİAD’ın Ankara’da düzenlediği Genişletilmiş Başkanlar Toplantısında konuşan Ali Babacan, yerli linyite dayalı elektrik üretimini hem madencilik hem de santral yatırımı yönünden teşvik sistemi içine alacaklarını, kalkınmada öncelikli yöreler dahil 49 ilde uygulanan ve uygulaması sona eren 5084 sayılı kanun kapsamındaki istihdam ağırlıklı teşviklerin de 5. ve 6. Bölge ağırlıklı olmak üzere teşvik sistemi içinde yeniden ele alınacağını açıkladı.

Ali Babacan, Türkiye’nin cari işlemler açığı sorununun en önemli unsurunun enerji ithalatı olduğunu belirterek, enerji hariç cari işlemler dengesinin fazla verdiğini belirtti. Yüksek enerji ithalatı sorununa çözüm için nükleer enerji, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına önem verdiklerini kaydeden Babacan,  yerli linyit üretimi ve buna dayalı termik santrallerin teşvik kapsamına alınacağını belirtti. Babacan, "Teşvik mekanizması hazırlıyoruz. Linyiti yakıt olarak kullanacak yeni bir teşvik mekanizması olacak. Madencilik de enerji yatırımı da teşvik edilecek" dedi.

5084 bitti

Ali Babacan, teşvik sistemi içinde uygulamaya girecek bir diğer unsurun ise istihdam teşviki olduğunu açıkladı. Bölgesel-sektörel teşvik sistemi öncesi geliştirilen kalkınmada öncelikli yöreler modelinde istihdamın teşvik edilmesi için çıkarılan 5084 sayılı kanun kapsamındaki uygulamaların 2012 sonunda yürürlüğünün bittiğini hatırlatan Babacan, "Bu teşvikler özünde istihdama yönelikti. Aynı kapsamda olmayabilir, ikame etmeyebilir ama 5. ve 6. Bölgeler için istihdamı destekleyecek yeni bir teşvik üzerinde çalışıyoruz" diye konuştu.

Anıt Caddesi Şakak Apt. No:8/13 06580, Tandoğan / ANKARA | bilgi@anadolumusavirlik.com | (312) 212 73 20 | (312) 212 73 44